2019

23:10

987

vizualizări

România - Norvegia, scor 1-1. Tricolorii, egalaţi în prelungiri / Aproape 30.000 de copii şi însoţitori, prezenţi la meciul naţionalei

Echipa naţională de Fotbal a României a încheiat la egaliate meciul cu Norvegia, scor 1-1, din grupa F de calificare la EURO 2020. Tricolorii au fost egalaţi în minutul 90+2, ratând şansa de a urca pe locul secund în grupă.

ORA 23:40 Meciul România - Norvegia s-a încheiat la egalitate, scor 1-1

Norvegia a egalat în minutul 90+2, după o lovitură de cap a lui Sorloth, din apropierea porţii lui Tătăruşanu.

Astfel, România se menţine pe locul 3, în spatele Spaniei şi Suediei.

18 noiembrie: Spania-România/ Suedia-Insulele Feroe/ Malta-Norvegia

ORA 23:05 România - Norvegia, scor 1-0, în minutul 62. Alexandru Mitriţă a deschis scorul

Echipa naţională de fotbal a României conduce Norvegia, scor 1-0, în meciul din grupa F de calificare la EURO 2020, care se dispută pe Arena Naţională. Alexandru Mitriţă a deschis scorul, în minutul 62.

Fotbalistul lui New York City FC a beneficiat de o degajare greşită a portarului norvegian, a pătruns până la marginea careului advers şi a şutat în plasa norvegienilor, cu piciorul stâng.

Reuşita lui Mitriţă a venit la aproximativ 10 minute după ce tricolorii au ratat un penalty. Nicuşor Bancu a obţinut o lovitură de pedeapsă în minutul 51, după ce a fost faultat în careu, însă George Puşcaş a ratat de la punctul cu var. Atacantul lui Reading a ales să trimită pe jos, însă portarul Jarstein a respins.

Cele mai mari ocazii ale tricolorilor din prima repriză a partidei de pe Arena Naţională i-au aparţinut lui Alexandru Mitriţă. În minutul 15, Mitriţă a fost aproape de a deschide scorul la capătul unui contraatac. Fotbalistul lui New York City FC a fost lansat de Stanciu în flanc, însă şutul său a trecut pe lângă bara norvegienilor.

Tot Mitriţă a avut o ocazie mare în minutul 45+1, când a şutat de la marginea careului, însă portarul nordicilor a respins.

De asemenea, Norvegia a avut şi ea o şansă importantă, în minutul 12. Odegaard a şutat periculos din apropierea careului, la colţul lung, însă Tătăruşanu a respins.

ORA 22:44 Aproape 30.000 de copii şi însoţitori, prezenţi la meciul România - Norvegia

29.854 de copii şi însoţitori sunt prezenţi la meciul România-Norvegia, care se dispută pe Arena Naţională, în grupa F de calificare la Campionatul European din 2020. România a doborât un record în ceea ce priveşte asistenţa la o partidă europeană la care este permis un astfel de acces limitat.

Citeşte continuarea...

Ştirea iniţială:

Echipa naţională a României întâlneşte marţi, 15 octombrie, de la ora 21:45, selecţionata Norvegiei. Cele două reprezentative joacă în etapa a opta din grupa F, în preliminariile Campionatului European din 2020.

„Tricolorii” lui Cosmin Contra au nevoie de o victorie, pentru a mai spera la turneul final. Partida se va juca pe Arena Naţională, iar România va fi susţinută de aproximativ 30.000 de copii.

După primul meci, cu Insulele Feroe, naţionala a pierdut doi fundaşi. Dragoş Grigore şi Vlad Chiricheş s-au accidentat şi au părăsit cantonamentul de la Mogoşoaia. Contra i-a chemat alături de „tricolori” pe Iulian Cristea şi Andrei Burcă.

„Accidentările din Feroe ne-au dat planurile peste cap, dar toţi cei care sunt convocaţi pot face faţă unui astfel de meci. Am mare încredere în ei. Am fost atent cum s-au antrenat şi mi-a plăcut cum s-au pregătit”, a spus Cosmin Contra, în cadrul conferinţei de presă dinaintea meciului cu Norvegia.

„Mă aştept la un meci foarte greu, din toate punctele de vedere. Am încredere în jucători că vom face un meci foarte bun. Din punctul meu de vedere, niciunul dintre cei trei adversari rămaşi de înfruntat nu sunt uşori. Cred că Norvegia are o viteză în plus faţă de Suedia. Cu un rezultat pozitiv, vom fi mai aproape de o calificare.

Eu nu le transmit jucătorilor să joace la egal. Formaţia o voi alcătui în funcţie de calităţile adversarilor”, a mai spus selecţionerul României.

Echipe probabile: România - Norvegia, de la ora 21:45

România: Tătăruşanu - R. Benzar, Nedelcearu, Toşca, Bancu - R. Marin, Bordeianu - Deac, N. Stanciu, Mitriţă - G. Puşcaş
Rezerve: I. Radu, Fl. Niţă, Rus, Fl. Coman, I. Hagi, Keşeru, Nistor, P. Anton, Burcă, I. Cristea, Mogoş, Cicâldău
Antrenor: Cosmin Contra

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen, Berge, Henriksen, Selnæs - Odegaard - King
Rezerve: Nyland, Rossbach, Rosted, Nordtveit, Sørloth, T. Elyounoussi, M. Elyounoussi, Midtsjø, Svensson, Meling, B. Johnsen, Normann

Programul României:

15 octombrie 2019: România – Norvegia (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: România – Suedia (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Spania – România (ora 21:45)

FRF, încasare de 9,25 milioane de euro dacă România se califică

România are nevoie de o victorie marţi seară pentru a visa la depăşirea fazei grupelor preliminare. Potrivit sillyseason.com, în cazul în care gruparea pregătită de Cosmin Contra se va califica la EURO, Federaţiei Română de Fotbal ar încasa 9.25 milioane de euro de la UEFA, sumă cu care vor fi remunerate toate echipele doar pentru participare.

Sumele de bani pregătită de UEFA pentru echipele care vor participa la Campionatul European din 2020:

1. Rezultatele de egalitate vor fi premiate cu 750.000 de euro
2. Victoria în grupe va însemna un milion de euro
3. Echipele care vor depăşi faza grupelor vor primi 1,5 milioane de euro
4. 2,5 milioane de euro vor primi echipele care se vor califica în sferturile competiţiei
5. 4 milioane de euro vor primi echipele care ajung în faza semifinalelor
6. 5 milioane de euro va primi naţionala care va pierde finala
7. 8 milioane de euro este marele premiu, pentru echipa care reuşeşte să câştige trofeul

Astfel, premiile de la EURO 2020 vor ajunge la 371 milioane de euro, cu 23% mai mult decât bugetul de la ediţia precedentă, din 2016.

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.